ropam

5 różnych typów czujników alarmowych

czujnik alarmowy, czujnik ruchu

Jako właściciel domu powinieneś chronić siebie i swoją rodzinę przed włamaniem, pożarem i zalaniem. 

Dlatego w tym przewodniku przedstawimy Ci pięć różnych typów czujników dedykowanych do współpracy z systemami alarmowymi. Wszystkie z tych elementów współpracują ze sobą, aby chronić cały dom przed kradzieżą i wypadkami. Zastanów się, jak poniżej wymienione typy czujników bezpieczeństwa mogą pomóc Tobie w ochronie rodziny i domu  przed nieprzewidzianymi zdarzeniami.

 

1. Detektory stłuczenia szkła

Niezależnie od tego, czy włamywacz próbuje włamać się do Twojego domu, czy też dochodzi do przypadkowego zbicia okna lub szklanych drzwi,  czujniki zbicia szkła mogą ostrzec Cię o tym zdarzeniu. To urządzenie jest o krok wyżej od większości tradycyjnych czujników bezpieczeństwa, które potrafią wykryć tylko, kiedy włamywacz otworzy zamknięte drzwi lub okno.

Jak działa czujnik stłuczenia szkła

To urządzenie wykorzystuje wbudowane mikrofony do wykrywania dźwięku tłuczonego szkła w Twoim domu. Większość czujników zbicia wykorzystuje wykrywanie podwójnego dźwięku, aby zapobiec fałszywym alarmom, wychwytując niski huk obiektu uderzającego w okno i wysoki brzęk rozbitego szkła. Gdy detektor wykryje określoną częstotliwość tłuczenia szkła, uruchomi alarm i może powiadomić centrum monitorowania alarmów. Zespół z CMA skontaktuje się z Tobą, aby poinformować Cię o zaistniałej sytuacji i pomóc w odpowiednim jej rozwiązaniu.

Zalety detektora stłuczenia szkła

Tego typu czujniki alarmowe mogą zostać użyte, aby złapać kogoś, kto próbuje włamać się do twojego domu. Jeden czujnik ma zasięg, którym jest wstanie zabezpieczyć wiele szyb w tym samym pomieszczeniu, więc nie musisz instalować wielu urządzeń w celu ochrony każdego okna. Nawet jeśli nie potrzebujesz wykrywacza zbicia szkła w każdym pomieszczeniu, to możesz umieścić go w obszarach z dużymi oknami i przesuwanymi szklanymi drzwiami, które są najbardziej narażone na włamanie.

Jak zainstalować i konserwować detektory zbicia szyby

Nawet jeśli potrafisz samodzielnie zainstalować te czujniki systemu antywłamaniowego to warto skorzystać z pomocy profesjonalnej firmy instalatorskiej. Specjalista umieści je we właściwym miejscu, tak aby zapewnić optymalną ochronę Twojej własności. Czujki powinny znajdować się wystarczająco blisko okna lub drzwi, aby wychwycić dźwięk tłuczonego szkła.

Jeśli masz jakiekolwiek problemy z czujnikami zbicia szkła powinieneś skontaktować się z firmą instalującą systemy alarmowe w celu ich sprawdzenia i ewentualnej naprawy.

 

2. Czujniki środowiskowe – czujnik temperatury i czujnik zalania

Może się zdarzyć, iż w Twoim domu, szybciej niż do wizyty intruza, dojdzie do nieoczekiwanych zdarzeń takich jak np.  ekstremalna zmiana temperatury spowodowana uszkodzeniem pieca CO lub pęknięcie rury z wodą i zalanie. Czujniki środowiskowe monitorują nietypowe warunki wewnętrzne, które mogą uszkodzić twoją własność. Jeśli na przykład wykryją nagłą zmianę temperatury lub gdy poziom wody przekroczy zadaną wartość, urządzenie uruchomi alarm a także może powiadomić pracowników firmy monitorującej alarmy, który następnie skontaktuje się z Tobą.

 

Czujniki środowiskowe najczęściej instalowane są w następujących obszarach:

 • Piwnica
 • Kuchnia
 • Pralnia
 • Łazienka

 

Detektory wysokiej i niskiej temperatury

Czujnik  temperatury może monitorować przestrzeń życiową pod kątem nieoczekiwanych zmian temperatury. Jeśli powietrze w pomieszczeniu nagle stanie się gorące lub zimne, może to oznaczać problem z systemem ogrzewania lub wentylacji.

Gdy temperatura spadnie może również dojść do zamarznięcia i pęknięcia rur, powodując zalanie i uszkodzenie urządzeń i armatury. Z kolei podczas ekstremalnych upałów lub nadmiernej wilgotności pleśń może dojść do pojawienia się pleśni i grzyba, który  rosnąc rozprzestrzeni się w całym domu. Detektory wysokiej i niskiej temperatury mogą pomóc w śledzeniu warunków panujących w domu i utrzymaniu komfortu w przestrzeni dla Twojej rodziny.

 

Czujniki temperatury najczęściej instalowane są w następujących obszarach:

 • W kotłowni, aby monitorować jej temperaturę podczas naszej nieobecności
 • W pobliżu armatury lub urządzeń hydraulicznych, aby zapobiec pękaniu rur
 • W piwnicach w celu ograniczenia gromadzenia się pleśni i grzybów
 • W pomieszczeniach technicznych gdzie znajdują się urządzenia teletechniczne oraz serwery, aby nie dopuścić do przegrzania i w odpowiednim czasie uruchomić klimatyzację.

 

Czujniki zalania

Czujnik zalania ostrzeże Cię, jeśli wykryje wyciek wody w obszarach Twojego domu. Uszkodzenia spowodowane przez wodę to drugi najważniejszy powód roszczeń z tytułu ubezpieczenia domu.  

Niezależnie od tego, czy w Twoim domu dojdzie do zalania z powodu złej pogody czy pękniętej rury pojawienie się nadmiernej wilgoć może uszkodzić inne instalacje i urządzenia oraz  spowodować rozwój pleśni lub grzybów. Posiadając czujniki zalania  jesteś w stanie w szybki sposób zlokalizować miejsce wycieku i pozbyć się wody. Dzięki temu ochronisz swoje mienie i zaoszczędzisz pieniądze, unikając kosztownych napraw.

 

Czujniki zalania najczęściej instalowane są w następujących miejscach:

 • W pobliżu wodociągów i armatury wodno-kanalizacyjnej
 • W piwnicy
 • W pobliżu pieca CO
 • W pobliżu pralki

 

3. Detektory ruchu

Czujki ruchu mogą chronić Twój dom przed niepożądanymi gośćmi, zwłaszcza gdy Cię w nim nie ma. Zobacz, jak te urządzenia współpracują z pozostałymi czujnikami systemu bezpieczeństwa, aby chronić Twoją rodzinę i mienie przed uszkodzeniem lub kradzieżą.

Jak działa czujnik ruchu

Urządzenia te wykorzystują technologię wiązki promienia podczerwonego (IR) lub/i mikrofalowego do wykrywania ruchu w całym domu. Niektóre modele mogą nawet wykryć zmianę temperatury w zadanym obszarze, aby potwierdzić, czy intruz wszedł do Twojego domu. W celu uniknięcia fałszywych alarmów możesz także regulować odległość i czułość.

Korzyści z zainstalowania czujnika ruchu

Detektor ruchu jest jednym z podstawowych elementów alarmu i w doskonały sposób usprawnia system alarmowy w Twoim mieszkaniu. W dużym uproszeniu czujniki ruchu pomagają zobaczyć czy jakiś nieproszony gość znajduje się w domu podczas Twojej nieobecności.

Czujniki ruchu, oprócz opcji alarmowania o włamywaczu, mogą również pełnić inne przydatne funkcje. Można wykorzystać je np. do weryfikacji czasu powrotu dzieci ze szkoły lub informowania o wejściu dziecka do niebezpiecznej strefy w części domu. Urządzenia pomagają również w sytuacji kiedy w naszym domu znajdują się osoby starsze gdyż potrafią zaalarmować nas w przypadku kiedy przez dłuższy czas nie odnotowały ruchu.  

 

 

Gdzie zainstalować czujnik ruchu

Idealna lokalizacja urządzenia w głównej mierze zależy od specyfikacji producenta. Zazwyczaj instalację tego typu czujników powinno zlecić się profesjonalnej firmie montującej systemy alarmowe. Instalator znajdzie odpowiednie miejsca, w których czujniki mogą wykrywać ruch bez powodowania fałszywych alarmów.

W celu uniknięcia generowania fałszywych alarmów urządzenie powinny znajdować się z dala od okien i szklanych drzwi przesuwnych. Należy również unikać umieszczania ich w pobliżu kanałów i otworów wentylacyjnych, ponieważ zmiany temperatury mogą zakłócać działanie czujnika ruchu na podczerwień.

 

4. Kontaktrony do drzwi i okien

Do większości włamań w domach dochodzi przez drzwi lub okna, dlatego ważne jest, aby monitorować te otwory, i zapewnić odpowiedni poziom bezpieczeństwa rodzinie. W połączeniu z innymi typami czujników w systemie alarmowym, kontaktrony drzwiowe i okienne ostrzegają o nieautoryzowanym otwarciu drzwi lub okien w całym domu.

Jak działają czujniki kontaktronowe do drzwi i okien ?

Detektory te zazwyczaj posiadają czujnik i magnes. Magnes instalowany jest na skrzydle drzwi lub okna, natomiast czujnik przyczepia się do ramy lub futryny. Jeśli drzwi lub okno się otworzą, magnes oddzieli się od czujnika a kontaktron wewnątrz czujnika wykryje rozwarcie i aktywuje alarm ostrzegając o nietypowej aktywności. 

Zalety kontaktów drzwiowych i okiennych

Kiedy używasz tych urządzeń razem z czujnikami zbicia szkła system alarmowy idealnie chroni Twój dom przed dostaniem się do niego przez drzwi i okna. Czujniki te mogą czuwać nad Twoją posiadłością, gdy jesteś na wakacjach lub w czasie snu, zapewniając Ci spokój podczas odpoczynku. Możesz również zaprogramować czujniki, w taki sposób aby po wykryciu otwarcia drzwi lub okna, wysyłały natychmiastowy sygnał o niebezpieczeństwie do centrum monitorowania alarmów lub agencji ochrony.

Gdzie zainstalować czujniki kontaktronowe ?

Technik może zainstalować te czujniki na twoich drzwiach i oknach, zwłaszcza tych na niższym poziomie, do których intruzi mają łatwy dostęp. W większości przypadków pakiet systemu bezpieczeństwa zawiera ustaloną liczbę czujników, które możesz zainstalować na swojej posesji. Możesz skonsultować się z firmą alarmową, aby dowiedzieć się, jakie typy czujników alarmowych do okien oferują, aby zapewnić, że wystarczy na wszystkie otwory, które chcesz chronić.

Jak konserwować czujniki kontaktronowe ?

Manipulator systemu alarmowego zazwyczaj wyświetla komunikat o błędzie, jeśli tylko pojawi się jakaś usterka kontaktronu. Klej na czujnikach może stracić swoją wytrzymałość, zwłaszcza jeśli są one zainstalowane w wilgotnym środowisku. Gdy wiązanie na czujniku słabnie, może to spowodować wysyłanie przez system fałszywych alarmów. 

5. Czujki ciepła, dymu i czujniki gazów

Detektory ciepła i dymu to czujniki bezpieczeństwa, które mogą monitorować Twój dom w celu ochrony przed wybuchem pożaru. Czujki dymu, ciepła i tlenku węgla mogą wykrywać dym, zmiany temperatury i poziom tlenku węgla, które są bardzo niebezpieczne bez względu czy jesteś w domu czy Cię nie ma. 

Czujnik ciepła

Detektory ciepła, w swoim działaniu,  są zbliżone do działania czujników wysokiej i niskiej temperatury, ponieważ reagują na wzrost temperatury w określonej części domu. Jeśli ciepło nagle wzrośnie w określonym obszarze, najprawdopodobniej może dojść lub doszło do wybuchu pożaru. Detektor uruchomi alarm, aby powiadomić osoby znajdujące się w pobliżu o konieczności natychmiastowej ewakuacji. Czujniki ciepła powinno instalować się w miejscach, takich jak kuchnie czy pralnie, w których czujniki dymu najprawdopodobniej wywołałyby fałszywe alarmy.

 

Czujniki tlenku węgla i czujniki gazów

Tlenek węgla to bezwonny, bezbarwny gaz, który powoli przenika do domu i obniża jakość powietrza. Niektóre urządzenia gazowe, takie jak piec CO lub kuchenka, mogą przepuszczać tę szkodliwą substancję do Twojego domu. Zatrucie tlenkiem węgla powoduje objawy takie jak utrata przytomności, osłabienie, nudności i bóle głowy a w skrajnych przypadkach nawet śmierć.

System alarmowy wyposażony w czujniki  gazów może ostrzegać w przypadku wycieku gazu w kuchni lub piwnicy i powiadomić Cię, kiedy przebywanie w domu staje się niebezpieczne. Należy również pamiętać, że wejście gazu, przy odpowiednim stężeniu, w kontakt z otwartym płomieniem może doprowadzić do nagłego wybuchu lub pożaru.

fermax
DNT